19 лютого 2025 р. 11:17
Стягнення попередньої оплати (авансу) за господарським договором
Олійник Олена
автор, адвокат
None
Стягнення попередньої оплати (авансу) за господарським договором

Здійснення підприємницької діяльності тісно пов’язано з укладенням різного роду господарських договорів. У процесі виконання договору кожна сторона надіється на порядність та надійність контрагента. Однак, в силу зумисних чи непередбачуваних обставин, договір може не виконуватись з вини іншої сторони, попри те, що Вами аванс вже оплачено (якщо договір укладено на умовах авансування).  Що ж робити в такому випадку?

Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Нормами ст. 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі, інші юридичні факти.

Частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 ЦК України передбачено, що, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 599 ЦК України передбачено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

В силу положень ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом  зобов’язання (неналежне виконання).

Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Договір є обов`язковим для виконання сторонам (ст.629 ЦУ України).

З наведеного правового регулювання вбачається, що, підписуючи договір, сторона зобов’язується виконати його умови у спосіб та строк, який в ньому встановлений. Невиконання такого зобов’язання є порушенням договору, за що винна сторона може понести відповідальність, передбачену самим договором та законом.

Розглянемо детальніше ситуацію порушення Вашим контрагентом договору, коли Вами вже оплачено аванс.

Наприклад, за умовами укладеного Договору купівлі-продажу Покупець приймає та оплачує, а Продавець доставляє та продає Вам виробничу (промислову) продукцію.

Строки надання послуг по Договору наведені в календарному плані, який є Додатком та невід’ємною частиною Договору.

Строки надання послуг по Договору згідно календарного плану є дійсними тільки за умови внесення передоплати протягом 5 (п’яти) банківських днів з моменту підписання договору.

На виконання умов договору Вами оплачено домовлену суму передоплати, однак, Продавцем не виконано зазначений Календарний план та не здійснено доставку першої партії продукції, чим порушено умови Договору.

У такій ситуації, Ви повинні вжити передбачені законом заходи для захисту своїх порушених прав та інтересів як сторони Договору.

Для цього, з метою досудового врегулювання спору, необхідно надіслати Виконавцю претензію щодо порушення останнім умов договору.

Ви можете застосувати правові наслідки порушення зобов'язання, а саме: розірвання договору.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення  зобов’язання внаслідок односторонньої відмови від зобов’язання, якщо це встановлено договором або законом,  або розірвання договору.

Поряд з тим, відповідно до ч.1 ст. 693 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої даної статті, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

З огляду на вказану норму, порушення продавцем строку передання покупцеві попередньо оплачених товарів породжує на стороні покупця дві правомочності, одну із яких він може використати на свій розсуд:

 1) пред'явити вимогу про передання оплаченого товару;

 2) вимагати повернення суми попередньої оплати.

При цьому необхідно зазначити, що реалізація другої із названих правомочностей означає, що Покупець конклюдентними діями відмовився від прийняття виконання. Відмову від прийняття виконання в такий спосіб у цьому випадку слід вважати такою, що ґрунтується на спеціальному положенні ч.2 ст.693 ЦК України і є правомірною.

Отже, визначене цією нормою право Покупця вимагати від Продавця повернення суми попередньої оплати є за своїм змістом правом Покупця на односторонню відмову від зобов'язання, внаслідок якої припиняється зобов'язання Продавця перед Покупцем щодо продажу продукції і виникає нове грошове зобов'язання.

Якщо Ваш контрагент не реагуватиме на претензії та вимоги, необхідно звернутись за захистом свого порушеного права до суду і Адвокати адвокатського об’єднання «Галицька правнича група» Вам в цьому допоможуть.

Адвокати адвокатського об’єднання «Галицька правнича група» мають великий досвід у здійснені досудових врегулювань спорів та стягненні суми попередньої оплати (авансу) в судовому порядку.

Ми надамо Вам професійну правову допомогу та захистимо і відновимо Ваші порушені права.

Опубліковано: 19 лютого 2025 р. 11:17 Стаття 57.
Автор: Олійник Олена
Офіс м.Львів
Офіc м. Тернопіль
Офіс у м.Радехів
Офіс с.Павлів
Офіс у м.Золочів
Офіс у м.Червоноград
Ми в соцмережах:
Графік роботи:
Пн-Пт - 09.00 - 18.00 год
Нд, Сб - вихідний
Ми в соцмережах:
Графік роботи:
Пн-Пт - 09.00 - 18.00 год
Нд, Сб - вихідний
Ми в соцмережах:
Графік роботи:
Пн-Пт - 09.00 - 18.00 год
Нд, Сб - вихідний
Ми в соцмережах:
Графік роботи:
Пн-Пт - 09.00 - 18.00 год
Нд, Сб - вихідний
Ми в соцмережах:
Графік роботи:
Пн-Пт - 09.00 - 18.00 год
Нд, Сб - вихідний
Ми в соцмережах:
Графік роботи:
Пн-Пт - 09.00 - 18.00 год
Нд, Сб - вихідний