З лютого 2022 року в нашій країні триває загальна мобілізація. Так, зважаючи на темпи мобілізації, враховуючи необхідність все більшої кількості військовослужбовців в лавах чи то Збройних Сил України, або ж силових структур чи інших воєнізованих формувань, діяльність яких передбачена чинним законодавством, подекуди гострою є проблема у забезпеченні мобілізованих необхідним речовим майном. Хоча варто віддати належне – зараз ситуація з належним забезпеченням речового майна набагато краща, ніж на початку повномасштабного вторгнення.
Згідно з нормами національного законодавства, зокрема при звільненні з військової служби, військовослужбовці (у тому числі мобілізовані) мають прав на отримання грошової компенсації за неотримане за час служби, проте належне їм за нормами забезпечення, речове майно. Зазначене також стосується родичів загиблих (померлих) воїнів, а також військовослужбовців, яких переведено до інших утворених відповідно до законів України військових формувань для подальшого проходження військової служби з виключенням із списків особового складу військової частини.
Однак на практиці військові частини, як і територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відмовляють у виплаті компенсації за неотримане речове майно мобілізованим військовослужбовцям, мовляв «мобілізованим компенсація не передбачена».
Та чи справді це так? Однозначна відповідь – НІ! А тепер детальніше та ближче до суті проблеми.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Так, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 9-1 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення всіх видів матеріального забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів, та виплати грошової компенсації вартості за речове майно, що не отримано такими військовослужбовцями, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищевказаної статті постановою Кабінету Міністрів України № 178 від 16.03.2016 затверджено Порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації вартості за неотримане речове майно (далі - Порядок № 178), пунктами 2 та 3 якого визначено, що виплата грошової компенсації здійснюється особами офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.
29 грудня 2021 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №1420 «Про внесення зміни до пункту 3 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно», згідно якої п.3 Порядку №178 доповнено новим абзацом такого змісту: “переведення військовослужбовця до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв’язку, правоохоронних органів спеціального призначення і державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями для подальшого проходження військової служби з виключенням із списків особового складу військової частини.”. Зазначена постанова набрала чинності 05.01.2022 року.
Таким чином, з 05.01.2022 року грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі:
ü звільнення з військової служби;
ü загибелі (смерті) військовослужбовця (виплачується родичам)
ü переведення військовослужбовця до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв’язку, правоохоронних органів спеціального призначення і державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями для подальшого проходження військової служби з виключенням із списків особового складу військової частини.
При цьому зауважуємо, що згідно п.4 Розділу ІІІ Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 року №232 (далі – Інструкція №232), військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна.
Також згідно п. 19 Розділу ІІІ Інструкції №232, за речове майно, яке мали отримати військовослужбовці, що проходили військову службу за контрактом, але не отримали у зв’язку зі смертю, спадкоємцям померлого виплачується грошова компенсація.
Таким чином, Інструкція №232 хоч і не передбачає виплату компенсації особам, які виключені зі списків особового складу військової частини у зв’язку з переведенням до ного місця служби, однак абзацом другим п.4 Розділу ІІІ згаданої Інструкції визначено, що порядок виплати грошової компенсації здійснюється відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно», а нормами Порядку №178 (зі змінами від 05.01.2022 року) передбачено право на отримання компенсації військовослужбовцями у разі переведення військовослужбовця до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв’язку, правоохоронних органів спеціального призначення і державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями для подальшого проходження військової служби з виключенням із списків особового складу військової частини. А тому неузгодженість чинного законодавства не може мати наслідком обмеження права військовослужбовця, якого виключено зі списків особового складу у зв’язку з переведенням до іншого військового формування, утвореного відповідно до законів України, на отримання спірної компенсації. Більше того, таке право закріплене постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 року №178, яка має вищу юридичну силу у порівнянні з Інструкцією №232, яка затверджена наказом Міністерства оборони України. Відповідно вважаємо, що прерогативу у застосуванні норм права має акт вищої юридичної сили.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації, а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Аналізуючи наведене, варто зазначити, що у разі переведення військовослужбовця до інших утворених відповідно до законів України військових формувань або у разі звільнення з військової служби, у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане під час проходження служби речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби.
Відповідно до п.5 Порядку №178 Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
У контексті цього варто звернути увагу на позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 28.01.2021 у справі № 520/1190/2020, де ВС сформував такий висновок: «[…] застосування закупівельних цін за минулі роки на речове майно при виплаті позивачу грошової компенсації замість належного до видачі речового майна є таким, що не відповідає вимогам пункту 5 Порядку № 178, яким визначено, що довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої станом на 1 січня поточного року. […] Верховний Суд уважає помилковим висновок судів попередніх інстанцій про те, що при нарахуванні грошової компенсації за окремим видами речового майна необхідно обов`язково враховувати такі складові як момент виникнення права на отримання майна, норму належності, термін експлуатації, ціна на час набуття права, кількість предметів належних до видачі та термін який минув з останнього моменту отримання предмети речового майна, оскільки приписами Порядку № 178 не передбачено такого механізму розрахування суми грошової компенсації, натомість закріплено обов`язок повноважного органу нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористане речове майно виходячи із закупівельних цін, визначених на 1 січня поточного року.
Разом із тим, якщо Вам відмовились надавати довідку про вартість неотриманого речового майна – це не є підставою для відмови у задоволенні позову судом, оскільки за пунктом 5 Порядку № 178 довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини, виходячи із закупівельної вартості такого майна. Тобто якщо військова частина не видає довідку, то вона допускає бездіяльність для подолання якої суди зобов’язують частину не тільки видати відповідну довідку, а саме провести нарахування та виплату грошової компенсації за неотримане майно.
Також варто зазначити, що п. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 встановлено, що після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання.
Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Відповідно до п.17 Розділу ІІІ Інструкції №232, мобілізовані звільняються в запас у тій формі одягу, що знаходилася в їх особистому користуванні, при цьому предмети речового майна, які не були видані (незалежно від причини), під час звільнення не видаються. За бажанням вони можуть звільнятися в запас у власному цивільному одязі.
Відповідно до абзацу одинадцятого пункту 29 Розділу V Інструкції №232, у разі звільнення військовослужбовців з військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період, за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, за призовом осіб офіцерського складу предмети речового майна особистого користування, які не були отримані за період проходження служби, не видаються.
Тобто, пункт 29 розділу V Інструкції №232 передбачає лише обмеження права військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період під час звільнення на отримання речового майна, яке не було отримане під час проходження служби, проте жодним чином не позбавляє їх права на отримання компенсації за неотримане речове майно, право на яку вони мають у відповідності до Закону № 2011-ХІІ.
Більше того, жодною нормою права національного законодавства не виключається можливість військовослужбовцям, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період отримати грошову компенсацію вартості неотриманого речового майна.
А відтак мобілізовані при звільненні також мають право на грошову компенсацію вартості неотриманого за час служби речового майна.
Як дізнатися, які предмети речового майна Вами було недоотримано за час перебування на військовій службі?
Норми речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту затверджені Наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 №232 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту» з подальшими змінами.
Натомість перелік отриманих Вами предметів речового майна Ви можете простежити з роздавальних (здавальних) відомостей, які можна отримати в речовій службі відповідної військової частини.
ЗАУВАЖИМО, що при перегляді Норм речового забезпечення військовослужбовців варто звертати увагу до наявних у них Приміток, оскільки виникнення права на деякі предмети речового майна чи спорядження пов’язане з періодом перебування на військовій службі або з умовами її несення.
Адвокати адвокатського об’єднання мають позитивну практику щодо вирішення зазначеної категорії спорів. Варто зауважити, що суми виплат, які отримали наші клієнти у зв’язку з визнанням бездіяльності військових частин протиправною залежать від періоду проходження військової служби, кількості фактично отриманого за час військової служби речового майна, видів речового майна, на отримання яких у конкретного військовослужбовця було право.
Вважаємо, що зазначені порушення прав військових мають бути усунені у спосіб, визначений чинним законодавством, а саме через звернення з відповідним позовом до суду. При цьому варто звертати увагу на процесуальні аспекти при підготовці позовної заяви, зокрема при визначенні та застосуванні строків звернення до суду.
Зауважимо, що успішність захисту прав клієнта залежить від багатьох факторів. Навіть при очевидних порушеннях соціальних прав військовослужбовців необхідно ретельно підготувати документи, належно оформити звернення у органи влади, зокрема у військові частини у списках особового складу яких перебував військовослужбовець чи позовну заяву в суд, оскільки тільки правильно визначена стратегія та правильно обраний спосіб захисту призведе до належного захисту порушеного права.
Втім, адвокати Адвокатського об’єднання «Галицька правнича група» допоможуть розібратися з усіма тонкощами звернення до суду, зібрати необхідні докази та підготувати позовну заяву, а також забезпечать представництво інтересів в суді.
Отож, якщо Ви належите до наступних категорій осіб: звільнені з військової служби (у тому числі мобілізовані), переведені для проходження служби до інших військових формувань з виключенням зі списків особового складу за попереднім місцем служби або є близькими родичами загиблих (померлих) військовослужбовців і Вас неналежно забезпечували речовим майном під час проходження служби, а при виключенні зі списків особового складу (для родичів загиблих – при виплаті нарахованого, але не виплаченого у зв’язку зі смертю грошового забезпечення) не виплачено грошову компенсацію за неотримане під час служби речове майно, то ми будемо раді бачити Вас у наших офісах, адреси яких зазначені на сайті, для надання професійних консультацій та захисту Ваших прав в суді.